Forum: Budownictwo Mieszkaniowe Wróć do listy tematów

Deweloperzy z rekordowym kwartałem, inwestycje zyskują na atrakcyjności a klienci…

2017-05-17 13:57:44

Deweloperzy w Polsce biją kolejne rekordy. W I kwartale 2017 roku udzielono ponad 33 tys. pozwoleń na budowę mieszkań deweloperskich (o 55% więcej niż tym samym okresie rok wcześniej). Od stycznia do marca br. firmy deweloperskie ruszyły z budową ponad 23 tys. lokali. Roczny wzrost wyniósł zatem 41% rdr. Jest to najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii budownictwa deweloperskiego. Sama sprzedaż, na podstawie wyników czołowych spółek deweloperskich notowanych na giełdzie, sumarycznie w stosunku do I kw. 2016 była lepsza o … 25% !

Rekord za rekordem

Analitycy rynku nieruchomości już się przyzwyczaili do ogłaszania rekordowych wyników, prezentowanych przez deweloperów mieszkaniowych. Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl - Już od 2014 roku wyniki sprzedaży z trzech pierwszych miesięcy roku okazują się niezawodnym czynnikiem prognostycznym na kolejne kwartały. Raczej trudno przypuszczać, aby tym razem miało być inaczej. Zaprezentowane właśnie raporty deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW za pierwszy kwartał br., jednoznacznie sugerują, że sprzedażowa prosperity mieszkań z pierwszej ręki nie tylko wciąż ma się bardzo dobrze, ale wręcz przybiera na sile pomimo już blisko 4-letniej swojej historii. 
W I kwartale 2017 roku deweloperzy sprzedali w sumie 20,5 tys. lokali, czyli aż o jedną trzecią więcej niż w trzech pierwszych miesiącach ub.r. Co więcej, w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. ruszono z budową 23,2 tys. lokali. To oznacza wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do I kw. 2016 r. Statystyki lokali oddawanych do użytkowania również były bardzo optymistyczne. Takich mieszkań deweloperskich w pierwszym kwartale oddano prawie 19 tys., czyli 9 proc. więcej licząc rok do roku.
Coraz więcej atrakcyjnych ofert na rynku
Deweloperzy również mocniej zwracają uwagę na to, co proponować swoim klientom. Coraz częściej dostosowują swoją ofertę do potrzeb kupujących, wprowadzając eko-rozwiązania pozwalające na realne oszczędności w wydatkach oraz technologię smart home. Warto przypomnieć, że technologia smart home jest stosunkowo nowa i oznacza zespół urządzeń, które dzięki podłączeniu do sieci się ze sobą komunikują i zarządzają funkcjami domu lub mieszkania. W praktyce oznacza to nic innego jak pełną automatyzację sprzętu RTV i AGD, którym możemy zarządzać nawet z poziomu swojego smartfona lub tabletu. Jak się okazuje tego rodzaju rozwiązania zwane także inteligencją budynkową mogą obniżyć nasze rachunki za prąd i energię nawet o 25-30%.
To jednak nie wszystko. Osiedla budowane przez inwestorów mieszkaniowych coraz częściej wyglądają bardzo atrakcyjnie i posiadają własną infrastrukturę w postaci dróg dojazdowych, placów zabaw a nawet mikro-parków. To wpływa na pozytywny odbiór inwestycji przez klientów, którzy szczególną uwagę zwracają na trzy kluczowe elementy: dobrą lokalizację, ciekawą architekturę oraz stosunek ceny do jakości. Powyższe trzy kryteria w większości decydują o atrakcyjności inwestycji, którą klienci mogą oceniać w takich konkursach jak np. Ranking najlepszych inwestycji deweloperskich 2017, którego II edycja rozpoczęła się z początkiem marca br. Ranking organizowany przez portal RynekPierwotny.pl pozwala użytkownikom w pełni samodzielnie ocenić atrakcyjność każdego z 1900 projektów deweloperskich oraz wyrazić się na temat każdego z nich. Poprzednia edycja z 2016 r. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i popularnością, ponieważ dała głosującym pełną dowolność w ocenie inwestycji. Konkurs potrwa do końca sierpnia br.
Co na to sami klienci?
Nastroje wśród kupujących są bardzo dobre. Rekordowe wyniki sprzedaży mieszkań, świadczą najlepiej o tym, że Polacy w dalszym ciągu są zainteresowani zakupem „M”. Jeśli nie dla siebie, to pod kątem inwestycji w formie wynajmu, który jest najbezpieczniejszą alternatywą dla słabo oprocentowanych bankowych rachunków oszczędnościowych i lokat. Innym świadectwem dobrej koniunktury na lokale mieszkalne jest szybkość wykorzystania środków z programu Mieszkanie dla Młodych (381 mln zł), które skończyły się już w pierwszym miesiącu nowego roku. I trudno się dziwić, ponieważ warunki zakupu są dla zainteresowanych bardzo atrakcyjne. Utrzymujące się od miesięcy, na relatywnie stałym poziomie, ceny mieszkań oraz niskie stopy oprocentowania kredytów, pomimo wprowadzenia z początkiem roku 20% wkładu własnego (Rekomendacja S) w dalszym ciągu zachęcają do podejmowania decyzji zakupowych.
Jak podaje Narodowy Bank Polski w swoim raporcie za IV kwartał 2016 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych wciąż utrzymuje się faza bardzo wysokiej aktywności. W tym czasie nie obserwowano niepokojących wzrostów cen, a finansowanie transakcji nadal odbywało się ze znacznym udziałem środków własnych ludności. Kiedy dobre czasy dla deweloperów się skończą? Trudno ocenić, jednakże bez wątpienia na długo zapamiętamy lata 2013 - 2017 jako historycznie najlepsze zarówno dla klientów jak i inwestorów mieszkaniowych.

rynekpierwotny.plWeź udział w dyskusji:

Zaloguj się

GeneralniWykonawcy.pl, Copyright 2015-2017 FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, All rights reserved. ©


FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, ul. Gwiaździsta 62/12/2, 53-413 Wrocław, KRS 0000469943, NIP 897-179-15-63, REGON 022191715

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz