Budimex wybuduje centrum badawczo-rozwojowe PKN ORLEN w Płocku

Inwestycje

2019-04-24 16:58:16 (2019-04-24 16:58:16)

Budimex wybuduje centrum badawczo-rozwojowe PKN ORLEN w Płocku

Budimex wybuduje centrum badawczo-rozwojowe PKN ORLEN w Płocku

24 kwietnia 2019 Budimex SA podpisał umowę na generalne wykonawstwo Centrum Badawczo – Rozwojowego PKN ORLEN w Płocku. CBR będzie w przyszłości realizował działania badawczo-rozwojowe związane z przemysłem rafineryjno-petrochemicznym.

Główną funkcją nowej inwestycji PKN ORLEN w Płocku ma być prowadzenie działań związanych z wdrażaniem nowych rozwiązań Technicznych oraz prace nad nowymi produktami i technologiami. Centrum, liczące w sumie ok. 8500 m2 powierzchni użytkowej, będzie także działać na rzecz usprawniania i optymalizacji już realizowanych procesów oraz produktów. W związku z tym kompleks budynków wchodzących w skład CBR musi spełniać wymóg wysokiego zaawansowania technologicznego, dostosowanego do specyfiki badawczej przemysłu rafineryjno-petrochemicznego.?

– Na działce o powierzchni 4,3 ha zbudujemy w sumie 7 budynków, w tym m.in. budynek biurowy, budynek techniczny z laboratorium, halę odwzorowań i pilotaży oraz magazyn zewnętrzny z instalacją do mieszania paliw. Jesteśmy odpowiedzialni także za stworzenie układu drogowego dla tej inwestycji – mówi Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex SA.

Formuła EPC (ang. engineering, procurement, construction) obliguje nas nie tylko do zaprojektowania i zbudowania budynków CBR, ale także do wyposażenia ich. Firma zajmie się ponadto uruchomieniem dostarczonego sprzętu, m.in. aparatury pomiarowej i laboratoryjnej,  która umożliwia m.in. prowadzenie badań analitycznych dotyczących właściwości produktów rafineryjnych i petrochemicznych. Do tej grupy zalicza się także instalacja do przygotowywania mieszanek paliwowych (benzynowych i ON) oraz dwa stanowiska hamowni silnikowych do badania właściwości deferencyjnych paliw.

To nie pierwsza inwestycja, jaką Budimex zrealizuje w Płocku.  W latach 2012 – 2014 firma zbudowała w mieście biurowiec Centrum Usług Korporacyjnych dla Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Z kolei w 2017 r. została zakończona budowa instalacji reaktora wielokomorowego do procesu dekarbonizacji wraz z infrastrukturą. Była ona zrealizowana dla tego samego inwestora, również w formule EPC. Firma w Płocku wciąż zajmuje się także modernizacją oczyszczalni cystern zakładu produkcyjnego PKN ORLEN , na którą umowa została podpisana w lutym 2017 roku.

Firma ma 18 miesięcy na pracę przy centrum badawczo-rozwojowym. Przewidziany w kontrakcie termin oddania inwestycji do odbioru koniec 2020 r.

Źródło:

Budimex

GeneralniWykonawcy.pl, Copyright 2015-2017 FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, All rights reserved. ©


FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, ul. Gwiaździsta 62/12/2, 53-413 Wrocław, KRS 0000469943, NIP 897-179-15-63, REGON 022191715

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz