Inwestycje

2019-01-25 19:17:46 (2019-01-25 19:17:46)

Totalbud kończy trzy kontrakty z Sil-Pro

Totalbud kończy trzy kontrakty z Sil-Pro

Dobiegają końca trzy kontrakty stołecznej firmy Totalbud SA na budowie fabryki bloczków silikatowych Sil-Pro w Nowym Modlinie. Obiekt powstał na działce o powierzchni 6 ha, z czego jeden hektar stanowi powierzchnia hali produkcyjnej. 3,5 ha działki stanowią place składowe, które muszą wytrzymywać obciążenie wózków widłowych przewożących i składujących palety z bloczkami silikatowymi oraz ciężkich pojazdów wywożących bloczki do odbiorców końcowych.

Relacjonuje Łukasz Kaźmieruk, kierownik budowy z ramienia Totalbudu: „Fundamenty hali były skomplikowaną konstrukcją na różnych poziomach. Pięć metrów pod ziemią zbudowaliśmy metrowej grubości płytę, na której będą posadowione prasy. Z tej płyty odchodzą ściany dużych gabarytów. Skalę konstrukcji podziemnych obrazuje fakt, że spośród 16 tys. metrów sześciennych betonu, jakie zużyliśmy na nasze trzy kontrakty na tej budowie aż osiem tysięcy potrzeba było na konstrukcje betonowe hali”.

Specjalizujący się w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym Totalbud realizował na terenie tej inwestycji szerokie spektrum zadań z zakresu konstrukcji żelbetowych, budowy gotowych budynków i robót infrastrukturalnych.

Mówi kierownik kontraktu Tomasz Sidorowicz z Totalbudu: „Łączna grubość warstw nośnych 3,5-hektarowych placów składowych musiała mieć 80 cm. Przy stabilizacji gruntu natrafiliśmy na nieoczekiwane trudności, jakich wcześniej nie ujawniły analizy geologiczne terenu budowy. Napotkaliśmy bardzo duże kamienie polodowcowe. Kamieni było tak dużo i o tak wielkich gabarytach, że frezy mieszalników standardowego sprzętu do stabilizacji gruntu nie dawały rady rozdrabniać tych kamieni i ulegały uszkodzeniu. Zaszła konieczność sprowadzenia na budowę unikatowej maszyny, jakich w Polsce jest tylko pięć. Dopiero ta maszyna do kruszenia kamieni umożliwiła wykonanie stabilizacji gruntu”.

Obiekt wzniesiony obecnie w Nowym Modlinie jest najnowocześniejszym w Europie zakładem produkcyjnym bloczków silikatowych. Charakteryzuje się całkowicie zautomatyzowaną linią technologiczną i najnowocześniejszym parkiem maszynowym. Jak stwierdza Sil-Pro – firma gwarantuje nie tylko najwyższą jakość szerokiej gamy bloczków, ale także ciągłość dostaw, co staje się w Polsce czynnikiem ważnym w świetle różnych zaburzeń na krajowym rynku materiałów budowlanych. Zakład w Nowym Modlinie będzie miał największą zdolność produkcyjną w kraju w swojej dziedzinie. Potencjał ten osiągnie ponad milion metrów kwadratowych ścian rocznie możliwych do zbudowania z bloczków Sil-Pro.

Większość robót Totalbudu została wykonana w trakcie jednego sezonu i fakt ten przyczynił się do terminowości wywiązania się z kontraktów. Roboty zaczęto wczesną wiosną, a ukończono przed zimą. Na zgodne z kontraktem odwodnienie terenu Totalbud wykorzystał ponad 3 km instalacji. Wszystkie zakontraktowane roboty są ukończone i trwają obecnie prace wykończeniowe oraz odbiory. Na przełomie marca i kwietnia spodziewane jest zejście Totalbudu z placu budowy.

Źródło:

Totalbud

GeneralniWykonawcy.pl, Copyright 2015-2017 FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, All rights reserved. ©


FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, ul. Gwiaździsta 62/12/2, 53-413 Wrocław, KRS 0000469943, NIP 897-179-15-63, REGON 022191715

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz