EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray Eas

Eko Inwestycje

2018-11-29 18:17:33 (2018-11-29 18:17:33)

EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray Eas

EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray Eas

EDP Renováveis S.A. (dalej zwane „EDPR”), za pośrednictwem oddziału EDPR UK Limited, Diamond Generating Europe Limited (dalej zwanym „DGE”) oraz ENGIE, ogłosiły dzisiaj, że morska farma wiatrowa Moray (East) Limited (dalej zwana „MOWEL”) zapewniła sobie finansowanie budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW. Projekt jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%) oraz ENGIE (23,3%). Doradztwem finansowym dla EDPR, ENGIE, DGE oraz projektu MOWEL zajął się Santander Corporate & Investment Banking.

W dniu dzisiejszym podpisano umowy dotyczące finansowania projektu z syndykatem 16 banków komercyjnych, Denmark’s Export Credit Agency („EKF”) oraz Japan Bank for International Cooperation ( „JBIC”). Wsparcie obejmuje finansowanie dłużne w wysokości 2,1 miliarda funtów brytyjskich oraz dodatkowo finansowanie pomocnicze o wartości 0,5 miliarda funtów. Finansowe zamknięcie projektu przewiduje się do końca roku 2018.

We wrześniu 2017 roku brytyjskie Ministerstwo Energii („BEIS”) przyznało projektowi MOWEL 15-letni kontrakt w oparciu o różnice kursowe (tzw. Kontrakt CFD) na dostarczenie 950 MW energii z morskiej firmy wiatrowej po cenie 57,5 funtów za MWh (w oparciu o taryfy z roku 2012). Farma wiatrowa ma rozpocząć działalność do roku 2022.

Joao Manso Neto, CEO firmy EDPR, powiedział: „To olbrzymi krok naprzód dla tego projektu, w który w pełni zawierzyło nasze konsorcjum. Zważywszy na skalę i charakterystykę, transakcja tej rangi jest kamieniem milowym w finansowaniu źródeł energii odnawialnej na skalę globalną. Bardzo cieszy nas fakt, że nasz projekt wszedł do najwyższej ligi".

Keiichi Suzuki, CEO firmy DGE, dodał komentarz: „DGE jest bardzo szczęśliwe, że mogło wykonać ten ważny krok we współpracy z EDPR oraz ENGIE. Moray East to nasza pierwsza inwestycja offshorowa w Wielkiej Brytanii oraz największy, jak dotąd, projekt morskiej farmy wiatrowej. Jako firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii jesteśmy dumni z udziału w tym projekcie.

DGE, platforma dla branży energetycznej firmy Mitsubishi Corporation w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce niestrudzenie wypełnia misję promowania społeczeństwa niskoemisyjnego i zapewniania wszystkim energii po przystępnej cenie .”
Wilfrid Petrie, CEO firmy ENGIE w Wielkiej Brytanii i Irlandii, dodał: „Z przyjemnością ogłaszamy wraz z naszymi partnerami - firmą EDPR i DGE – podpisanie umów finansowania tego ważnego projektu energii odnawialnej. Pragniemy jak najszybciej zamknąć sprawy finansowe i rozpocząć budowę farmy wiatrowej. Firma ENGIE pragnie inwestować w szkocką infrastrukturę energetyczną i wykorzystać swoją fachową wiedzę do wdrażania niskoemisyjnej generacji na całym świecie.”

O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR); światowy lider w sektorze odnawialnych źródeł energii, zajmujący czwarte miejsce na świecie pod względem produkcji energii. Mając stabilny rozwój, najwyższej jakości aktywa oraz wiodące na rynku zasoby operacyjne, EDPR przeszło ogromne zmiany w ostatnich latach i aktualnie jest obecne na trzynastu rynkach (Belgia, Brazylia, Kanada, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone).

Energias de Portugal, S.A. (“EDP”), główny udziałowiec EDPR, to globalna firma z branży energii i lider w zakresie tworzenia wartości, innowacji i trwałych rozwiązań. EDPR figuruje w Indeksie Grupy Zrównoważonego Rozwoju już od 10 lat.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.edpr.com

O DGE

DGE, oddział własnościowy Mitsubishi Corporation, zajmuje się rozwijaniem, budowaniem i operowaniem 5GW (brutto) projektów energetycznych zlokalizowanych w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Mitsubishi Corporation to globalne, zintegrowane przedsiębiorstwo opracowujące i zarządzające firmami w praktycznie wszystkich branżach, w tym usługach finansowych, energetyce, branży metalowej, maszynowej, chemicznej, spożywczej i ochrony środowiska.  Więcej informacji znajduje się na stronie www.dg-europe.com

O ENGIE

ENGIE to wiodąca firma energetyczna, skupiająca swa działalność się na trzech kluczowych obszarach: produkcja i dystrybucja energii elektrycznej, zarządzanie nieruchomościami i rewitalizacja. 17 tysięcy naszych pracowników łączy swoje umiejętności z korzyścią dla osób, firm
i społeczności lokalnych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Pomagamy naszym klientom wdrażać bardziej wydajne rozwiązania niskoemisyjne w świecie cyfrowym. Nasi klienci odnoszą korzyści dzięki naszemu energooszczędnemu i inteligentnemu zarządzaniu nieruchomościami, dzięki świadczonym przez nas efektywnym i innowacyjnym usługom, dzięki przekształcaniu dzielnic w ramach projektów rewitalizacyjnych oraz dzięki dostawom niezawodnej, elastycznej energii z odnawialnych źródeł.
ENGIE pracuje na poprawę jakości życia dzięki polepszeniu warunków w jakich żyjemy i pracujemy. Pomagamy osiągać lepsze wyniki w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, umożliwiając harmonijny postęp.

Na całym świecie Grupa ENGIE zatrudnia 150 000 osób; w roku 2017 obroty firmy wyniosły 65 miliardów funtów.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.engie.co.uk

Źródło:

EDP Renováveis S.A. , foto: Fundacja Praw Budowlańca

GeneralniWykonawcy.pl, Copyright 2015-2017 FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, All rights reserved. ©


FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, ul. Gwiaździsta 62/12/2, 53-413 Wrocław, KRS 0000469943, NIP 897-179-15-63, REGON 022191715

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz