BBGK Architekci zaprojektują pierwszy etap projektu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Architektura

2018-09-09 09:04:06 (2018-09-09 09:04:06)

BBGK Architekci zaprojektują pierwszy etap projektu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

BBGK Architekci zaprojektują pierwszy etap projektu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

Stocznia Cesarska Development (wcześniej działająca pod nazwą Edonia) wybrała renomowaną pracownię architektoniczną z Warszawy, która zaprojektuje cztery nowe budynki mieszkalne.

Oprócz czterech nowych budynków (usunąć)

Pierwszy etap projektu „Placu Dyrekcyjnego” obejmie również renowację dwóch historycznych budynków - „Dyrekcji” (budynku biurowego) i dawnej Remizy. Budynek Dyrekcji zostanie repozycjonowany - po renowacji będzie oferował różnorodne powierzchnie biurowe i wspólne udogodnienia, dostosowane do potrzeb mniejszych firm i start-upów. Dawna Remiza zmieni się w wyjątkowe miejsce gastronomiczne.

Opracowywane już projekty adaptacji obu historycznych budynków zostaną zintegrowane z projektem BBGK Architekci, w wyniku czego powstanie wielofunkcyjny i tętniący życiem obszar miejski.

Projekt „Placu Dyrekcyjnego” to pierwszy etap w realizacji masterplanu terenu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, opracowanego przez pracownię Henning Larsen z Kopenhagi, BBGK Architekci z Warszawy oraz gdańską pracownię A2P2 . Serce projektu ma stanowić nowy plac pomiędzy oba historycznymi budynkami, który będzie pełnił funkcję głównej przestrzeni publicznej i stanie się łącznikiem Stoczni Cesarskiej z przyległą Drogą do Wolności, prowadzącą do sali BHP, historycznej bramy stoczniowej nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców.

"BBGK Architekci przekonało nas swoimi pomysłami, jak interpretować i przetłumaczyć elementy unikalnej tożsamości Gdańska we współczesną architekturę, stawiając dziedzictwo Stoczni i jej tożsamość w centrum uwagi." - mówi Gerard Schuurman, Dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej.

Plac Dyrekcyjny, zlokalizowany w południowo-zachodnim narożniku Stoczni Cesarskiej, był główną sceną wielu historycznych wydarzeń w latach 70. i 80., które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Jest to miejsce, w którym gromadzili się Stoczniowcy, aby przed oknami Dyrektora Stoczni Gdańskiej walczyć o swoje prawa i o demokrację.

Zainspirowany silnym poczuciem wspólnoty, która w tamtych czasach zgromadziła ludzi, napędzając aktywizm i gotowość do współpracy, Inwestor uważa Plac Dyrekcyjny za miejsce, które zainicjuje powstanie nowej społeczności na terenie Stoczni Cesarskiej - dla pracowników firm, mieszkańców i gości.

„To miejsce ma wielowarstwowe dziedzictwo, które ukształtowało ekonomiczną i polityczną historię Gdańska i Polski. Bardzo się cieszymy, że możemy ukształtować jego przyszłość. Obszar postoczniowy powinien stać się ponownie ważną częścią miasta. Staramy się jak najlepiej wykorzystać jego wartość zabytkową i emocjonalną, tak by była dostępna dla wszystkich – mieszkańców i gości."- mówi Wojciech Kotecki, Partner w BBGK Architekci.

Wybór pracowni BBGK Architekci stanowi ważny krok w rozwoju poprzemysłowego i historycznego terenu nadwodnego, położonego w sercu Gdańska. Stocznia Cesarska to teren o łącznej powierzchni 16 ha w pobliżu Starego Miasta, zlokalizowanego w odległości krótkiego spaceru od Dworca Głównego.

Na początku tego roku Stocznia Cesarska Development wybrała pracownię Henning Larsen z Kopenhagi jako głównego projektanta tego wielofunkcyjnego projektu o potencjale 400 000 m2.

W najbliższych miesiącach Inwestor zamierza opracować projekt koncepcyjny w ścisłym dialogu z organami ochrony zabytków.


 

Pracownia BBGK Architekci powstała z inicjatywy architektów Jana Brzozowskiego, Konrada Grabowieckiego i Wojciecha Koteckiego. Pracownia posiada ogromne doświadczenie w zakresie realizacji obiektów zabytkowych, budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, jak również projektów urbanistycznych. Pracownia była wielokrotnie nagradzana w konkursach architektonicznych. Projektują indywidualną architekturę silnie związaną z zastanym kontekstem, czego przykładem jest Muzeum Katyńskie oddane do użytku w 2015 roku. Projekt ten, nagrodzony w wielu konkursach i plebiscytach, znalazł się w ścisłym gronie finalistów Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2017. W praktyce projektowej BBGK Architekci dominuje wątek zmieniającej się roli przyszłości miast. Pracownia mieści się na warszawskim Powiślu i zatrudnia ponad 30 architektów.

Źródło:

Stocznia Cesarska Development, Pracownia BBGK Architekci

GeneralniWykonawcy.pl, Copyright 2015-2017 FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, All rights reserved. ©


FUNDACJA PRAW BUDOWLAŃCA, ul. Gwiaździsta 62/12/2, 53-413 Wrocław, KRS 0000469943, NIP 897-179-15-63, REGON 022191715

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz